DeutschEnglishČeština

Meditace

Co je meditace? Meditace není meditační technika. Meditace je stav, do něhož se dostanete v okamžiku absolutního uvolnění a bdělého pozorování (pro tento stav mysli by bylo možná příhodnější používat velké písmeno M, tedy Meditace). Chcete-li zjistit, v čem spočívá kouzlo tohoto stavu, musíte se umět uvolnit. Zdá se vám to příliš jednoduché? Můžeme to hned zkusit.

Pohodlně se posaďte, nebo si lehněte na záda. Zkuste postupně vnímat celé své tělo – od palců na nohou až po temeno hlavy. S nádechem pozorujte příliv pozitivní energie a s každým výdechem se soustřeďte na to, jak se konkrétní část vašeho těla uvolňuje a odchází z ní všechno napětí a stres. Když takto „procítíte“ celé tělo, zkuste se zaměřit pouze na svůj dech. Najednou zjistíte, že stav uvolnění je pro vaši mysl nepříjemný problém. Proto existuje tolik různých meditačních technik.

Většina z nich vás uvolní. Poté na určitou dobu zaměříte svou pozornost na něco konkrétního vně, či uvnitř vás samých (věci, myšlence, pocitu, činnosti atd.). S „trochou cviku“ je člověk tímto způsobem schopen rozpoznat a prožít, že to není on, kdo vše pozoruje. Totiž, že tím pozorovatelem není mysl či ego, nýbrž jeho pravé já. Mysl tak pomyslně přeskočí a je schopen se ponořit do prožitku meditace, absolutního bytí, plného uvědomění si sebe sama.

Meditace nemusí být omezená pouze na čas pro ni vymezený. Meditace může postupně začít vyplňovat váš den. Vše, co děláte, se může stát meditací. Stačí se uvolnit a soustředit se na to, co právě děláte. Čím víc dáte prostor uvolněnému pozorování (bdělému vnímání) svého těla, myšlenek, svých činností, pocitů, svého okolí atd. v průběhu dne, tím větší je pravděpodobnost, že se dokážete přiblížit hlubokému prožitku zvanému meditace.